Katalog usluga
Tijekom smještaja korisnicima se osigurava osnovna opskrba, usluge socijalnog rada, brige o zdravlju, njege, fizikalne terapije i aktivnog provođenja slobodnog vremena.
Multidisciplinarni pristup osigurava pripremu za život u domskoj zajednici i ponudu programa i aktivnosti koje će na najbolji i najkvalitetniji način odgovoriti na potrebe korisnika.
U svrhu zadovoljavanja socijalno – zdravstvenih potreba korisnika, Dom pruža slijedeće usluge:
- Usluge brige o zdravlju – 24 satna skrb medicinskih sestara i tehničara, svakodnevna liječnička vizita, usluga pratnje i prijevoza za potrebe korištenja zdravstvene zaštite izvan Doma ukoliko se ne može osigurati na drugi način
- Usluge njege koja obuhvaća pomoć pri održavanju osobne higijene kroz 24 sata (npr. pomoć pri kupanju, pranju kose, brijanju), pomoć pri oblačenju, svlačenju, hranjenju, uzimanju tekućine, mijenjanju položaja u krevetu, obavezu javljanja na signalno zvono i pomoć pri obavljanju drugih svakodnevnih aktivnosti
- Uslugu stanovanja koja obuhvaća pospremanje soba i sanitarnih prostora, redovno čišćenje i održavanje zajedničkih unutarnjih i vanjskih prostora, zatim pranje, glačanje i pomoć pri slaganju osobnog rublja, odjeće i obuće
- Usluge prehrane kojima se osiguravaju tri dnevna obroka, dijetalna prehrana za osobe koje boluju od dijabetesa, a prema potrebi osiguravaju se dijete: kašaste, tekuće kašaste, dijete za prehranu sondom i sl.
- Usluge socijalnog rada i organiziranja slobodnog vremena
- Usluge psihosocijalne rehabilitacije
- Radno terapijski tretman koji obuhvaća 2 termina tjedno po 45 minuta i to 1 individualni i 1 grupni tretman.
Dom može pružati usluge smještaja za osobe oboljele od Alzheimerove demencije i drugih oblika demencije ovisno o stadiju bolesti ( Obavezno je dostaviti medicinsku dokumentaciju ne stariju od dva mjeseca).
24 satna medicinska skrb obuhvaća:
- Opća njega bolesnika – pranje zubiju, umivanje, kupanje, presvlačenje…
- Specifična njega bolesnika – obrada stome, katetera, aspiracija…
- Sprječavanje komplikacija dugotrajnog ležanja.
- Sanacija rana – dekubitalnih rana, rana nakon operativnog zahvata, venskih ulkusa…
- Kontrola vitalnih parametara – mjerenje tlaka, pulsa, temperature, saturacije, šećera u krvi.
- Primjena terapije – lokalno, na usta, subkutano, intramuskularno, davanjem infuzije, primjena klizme ili na drugi način po odredbi liječnika.
- Uzimanje uzoraka za laboratorijske pretrage.
- Pružanje palijativne skrbi.
- Vođenje medicinske dokumentacije.
- Nabava lijekova i zavojnog materijala.
- Pomoć pri hranjenju, hranjenje na sondu.
Fizikalna terapija obuhvaća:
- Individualni fizioterapeutski pristup prema dijagnozi i kliničkoj slici korisnika do 2 sata tjedno, a prema fizioterapeutskoj procjeni
- Fizioterapeutsku procjenu
- osnovnu uslugu u koju ulaze aktivne vježbe gornjih i donjih ekstremiteta, kontinuirane pasivne vježbe na ležaju, vježbe u suspenzijama za gornje i donje ekstremitete, terapijske vježbe uz švedske ljestve, terapijske vježbe s pomagalima, vježbe hodanja, vježbe transfera, respiratorna fizioterapija, krio terapija te TENS.